شما نمره A خواهید گرفت!

BENZANDER

بن زندر سخن می گوید:

 سی دانش­آموز، در بعد از ظهر یک روز جمعه ماه سپتامبر در هنرستان موسیقی نیوانگلند گرد هم آمدند تا در اولین کلاس آن سال شرکت کنند. این دانش­آموزان که همه نوازنده و خواننده بودند تصمیم داشتند دو ترم «هنر اجرای موسیقی» بگذرانند که شامل بررسی عوامل روانشناسی و احساسی می­شد که ممکن است سر راه ساختن موسیقی­های بزرگ دنیا قرار گیرد. من به آنها قول دادم که اگر به طور منظم در کلاسهای توضیحی من شرکت کنند و خود را موظف نمایند مشخصه­هایی را که در این کلاسها مطرح می­شود استادانه فرا گیرند، خواهند توانست هم در آهنگ­سازی و هم در زندگی­هایشان، گشایشی خارق العاده به وجود آورند.

 بعد از بیست و پنج سال تدریس، من هنوز با چنین موانعی روبرو می­شوم. کلاس پشت کلاس، دانش­آموزان را چنان در نگرانی و اضطراب شدید و مداوم اجرایی قرار می­دهد که نسبت به انجام هر گونه ریسکی در اجرا بی­میل می­شوند. یک روز عصر، من و روزا نشستیم تا ببینیم آیا می­توانیم راهی پیدا کنیم که ترس آنها از شکست را نابود کند:

چه می­شد اگر کسی وجود داشت که از همان ابتدا به تمام دانشجویان نمره A می­داد؟

من به کلاس اعلام کردم که به همه دانش­آموزان این کلاس نمره A خواهم داد. البته برای آن یک شرط وجود دارد: اینکه طی دو هفته آینده نامه­ای برایم بنویسند که تاریخ آن مربوط به ماه مه سال آینده باشد یعنی زمانی که نمره Aشان را گرفته­اند و نامه با این کلمات آغاز شود: «آقای زاندر من نمرة A گرفتم چون …» و در ادامه آن، اتفاقاتی را که منجر به کسب این نمرة عالی شد با تمام جزئیات برایم توضیح دهند.

در ادامه برایشان شرح دادم که: «هنگام نوشتن نامه باید تصور کنید در آینده هستید یعنی در ماه مه آینده و دارید پشت سرتان را نگاه می­کنید و تمام آن شناخت و آگاهی را که در طول یک سال کسب کرده­اید و نقطه عطفی را که به آن نایل شده­اید برایم شرح دهید. همه افعال باید به زمان گذشته نوشته شوند. نباید از عباراتی مانند «امیدوارم»، «قصد دارم» یا «می­خواهم» استفاده شود. مثلاً دانش­آموزان می­توانند اگر دلشان خواست، اهداف خاصی را که بدان دست یافته­اند یا رقابت­هایی را که در آن برنده شده­اند، نام ببرند. اما باید بگویم که من به طور خاص و به ویژه، علاقه­مند به آن انسانی هستم که شما در ماه مه سال آینده خواهید شد. به دیدگاهها، احساسات و جهان­بینی کسی که تمام کارهای را که روزی آرزوی انجامش را داشته، انجام داده است یا آن کسی که می­خواسته بشود، شده است.» به آنها گفتم که می­خواهم با تمام وجود عاشق آن آدمی باشم که در نامه توصیفش می­کنید.

نامه یکی از دانشجویان به بن زاندر:

آقای زاندرز، عزیزترین معلم من،

من نمره خودم را گرفتم چون سخت روی خودم و افکارم کار کردم که کلاس شما را بردارم یا نه؛ و نتیجه محشر بود. من انسان جدیدی شدم. در مورد همه چیز منفی­بافی می­کردم حتی پیش از اینکه  تجربه­اش کنم. حالا خودم را خوشحال­تر از گذشته می­بینم. حتی یک سال پیش نمی­توانستم اشتباهاتم را بپذیرم و بعد از هر اشتباه خودم را سرزنش می­کردم، اما اکنون از اشتباه کردن لذت می­برم و واقعاً از آنها درس می­گیرم. در نوازندگی­ام شور و عمق بیشتری احساس می­کنم. قبلاً فقط نتها را می­نواختم، اما الان معنای تک­تک قطعات را می­فهمم و قوه تخیلم در نوازندگی بیشتر شده است. من ارزش خودم را فهمیده­ام. خود را انسانی استثنایی می­بینم چون دریافته­ام که اگر به خودم ایمان داشته باشم می­توانم از عهده هر کاری برآیم. از همه درسها و اندرزها و سرزنشها ممنونم چون به من فهماند که چه انسان مهمی هستم و دلیل روشنف نوازندگی­ام چیست. متشکرم.

ارادتمند شما، افسترلی

منبع:کتاب جهان امکان-بن زاندر و روزا زاندر-ترجمه بهادر زاده- نشر آوین

The-Power-Of-Words-Web-Ad

4 دیدگاه در “شما نمره A خواهید گرفت!

 1. سلام دکتر

  خیلی قشنگ و عالی بود

  به نظرم ایده ی استاد بسیار گویاتر و رساتر بود تا نامه ی دانش آموز .

 2. سلام

  خیلی زیبا بود دکتر
  ممنون از این مطالب زیبا،
  دقیقا من رو یاد روزایی انداخت که فقط دنبال سپری شدن لحظه های پر از استرس بودم
  اون موقع من نمیتونستم بفهمم که از این روزا خیلی چیزا میتونم بدست بیارم
  ولی حالا این رو درک میکنم
  همیشه یکی از دغدغه های ذهنی ام اینه که کاش زودتر اینو میفهمیدم
  الان که مطلبتون خوندم خیلی خوب درکش کردم

  ممنون
  بسیار عالی بود

 3. بازپینگ: گزاره‌ها » لینک‌های هفته (۱10)

 4. پیاده روها از ازدحام چنان است که امکان رد کردن شانه از دیگران نیست.
  ازدحام کوله پشتی به دوش ها.
  جوانان کوله پشتی به دوش
  فارغ التحصیل از مدرسه ها و دانشگاه ها و رها شده در جامعه
  با کوله های پر از نمره
  بی هیچ مهارتی که دردی را دوا کند از آن ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *