کتاب هوش اجتماعی – دانیل گلمن

Capturenکتاب هوش اجتماعی- تالیف دانیل گلمن ترجمه حمیدرضا بلوچ-چاپ دوم-1391

دانیل گلمن درباره کتاب هوش اجتماعی چنین می گوید:

 در این کتاب قصد دارم از ظهور علم جدیدی خبر دهم که سرشار از بینش و خردمندی های ارزشمند راجع به روابط انسانی در دنیای کنونی است. اساسی ترین کشفی که در این علم جدید صورت گرفته است این است که مغز انسان، برای ایجاد رابطه و پیوند با دیگران مدار بندی شده است.

علم عصب شناسی کشف کرده است که طراحی مغز انسان به گونه ای است که او را موجودی اجتماعی می سازد،یعنی هر زمان که با کسی سر و کار پیدا می کنیم، به گونه ای اجتناب ناپذیر وارد یک رابطه صمیمانه مغز به مغز می شویم. این رابطه مغزی به ما امکان می دهد که بر مغز، همین طور جسم شخص دیگرتأثیربگذاریمهمان طور که او می تواند بر ما تأثیر بگذارد.

حتی عادی ترین تماس های روزمره، به عنوان تنظیم کننده های مغز عمل می کنند، عواطف و هیجانات ما را شکل می دهند و بعضی از آنها برای ما مطلوب و خواستنی می شوند، و بقیه نه.هر چه قدر ارتباط ما با دیگری از نظر عاطفی قوی تر باشد، تأثیرگذاری دوطرفه مان بر یکدیگر بیشتر خواهد بود. بیشترین داد و ستدهای عاطفی ما با افرادی صورت می گیرد که بیشترین اوقات خود را با آنها می گذرانیم-به ویژه آنهایی که بیشترین حس دلسوزی و مراقبت را نسبت به آنها داریم.

در طی این ارتباطات مغزی،مغزهای ما با یکدیگر وارد نوعی پایکوبی عاطفی و احساسی می شود.روابط اجتماعی ما با مردم، همانند نوعی تنظیم کننده عمل می کند.چیزی مثل یک ترموستات که عواطف و احساسات ما را، همچنین عملکردهای ذهنی ما را مرتب و منظم می کند.

احساسات حاصله از تماس با مردم، پیامدهای باورنکردنی دارد که سراسر بدن را به ارتعاش در می آورد و سیلی از هورمون های مختلف را که تنظیم کننده سیستم های مختلف بدن، از قلب گرفته تا سلول های ایمنی، هستند در خون جاری می کند. شاید حیرت انگیزترین خبر این باشد که اکنون علم قادر است ارتباط میان استرس آمیزترین روابط و عملکرد ژن های خاص که سیستم ایمنی را تنظیم می کنند، ردیابی کند.

بنابر این روابط انسانی ما، تا حد شگفت آوری، نه فقط رفتار و عملکرد ما بلکه اوضاع داخلی بدن ما را سازمان دهی می کند. ارتباط مغز با مغز، همچون شمشیری دولبه است: روابط عاطفی روحیه بخش، تأثیری مثبت و سودمند بر سلامتی ما بر جای می گذارند، در حالی که روابط عاطفی سمی به تدریج بدن ما را مسموم می سازند.

کشفیات مهم علمی که من این کتاب را بر اساس آنها به رشته تحریر درآورده ام، از زمان چاپ کتاب هوش عاطفی در سال 1995 به بعد انجام گرفته اند و با گام های سریع ادامه دارند .در کتاب هوش عاطفی، تمرکز اصلی من بر روی مجموعه خصوصیات فردی انسان، و توانایی او برای کنترل و اداره هیجانات و عواطف خویش و انرژی نهفته درونی او برای روابط مثبت بود.اما در کتاب هوش اجتماعی از خصوصیات فردی یک نفر فراتر رفته ام و به بررسی ویژگی های روان شناختی دو انسان در ارتباط با هم پرداخته ام و در طی بخش های مختلف این کتاب به تحلیل این موضوع می پردازم که وقتی دو نفر با هم ارتباط انسانی برقرار می کنند چه اتفاقاتی میان آنها رخ می دهد.

امیدوارم این کتاب مکملی برای هوش عاطفی باشد و به کشف حیطه دیگری از زندگی بشر بپردازد و نقبی به دنیای درونی ما بزند. این بار کانون توجه را به سمت لحظات زودگذری که در هنگام تعامل و گفتگو با دیگران پدیدار می شود تغییر جهت داده ام. همین لحظات موقتی و کوتاه دیدار و تماس با دیگران، پیامدهای عمیقی بر جای می گذارند و ما به کمک آنها یکدیگر را از نو خلق می کنیم.

در این کتاب سعی کرده ام به چنین سوالاتی پاسخ دهم:چگونه فردی جامعه ستیز به موجودی فریبکار و خطرناک تبدیل می شود؟ آیا ما می توانیم فرزندان خود را طوری پرورش دهیم که در زندگی آدم هایی شاد باشند؟ چه عواملی موجب می شود که زندگی زناشویی تبدیل به پایگاهی ایمن، دلگرم کننده و حمایتگر شود؟ آیا روابط انسانی ما با دیگران مانع از بیمار شدن ما می شود؟ چگونه یک مدیر یا معلم می تواند مغز کارکنان یا دانش آموزان خود را قادر سازد که به بهترین نحو عمل کنند؟ چه عواملی به گروههای متخاصم کمک می کند که به طور صلح آمیز در کنار یکدیگر زندگی کنند؟ و رهنمود های فوق چه تاثیری بر نوع جامعه ای که قادریم بسازیم خواهد گذاشت و همچنین چه فوایدی برای زندگی هر یک از ما دارد؟

social-intelligence-2

2 دیدگاه در “کتاب هوش اجتماعی – دانیل گلمن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *