مدیریت منابع انسانی در خاور میانه

419DwmoR6-L._SY344_BO1,204,203,200_

علیرغم اهمیت اقتصادی و سیاسی خاورمیانه در اقتصاد جهانی، منابع بسیار اندکی درباره مدیریت منابع انسانی در این ناحیه موجود و در دسترس است. ادبیات موجود اساساً جنبه­ های اقتصادی و نقش نهادهای فرهنگی در مدیریت کسب و کارها و یا تعارض­های مختلف در این ناحیه را پررنگ کرده است. در این مجموعه تلاش شده است که شباهت­ ها و تفاوت­ های مربوط به سیستم­های مدیریت منابع انسانی (HRM) در کشورهای این ناحیه مورد توجه و تأکید قرار بگیرد.

در حال حاضر ناحیه خاورمیانه به خاطر نوسانات قیمت نفت، کشمکش­های دائمی متفاوت، موضوعات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در مرکز توجه بین المللی قرار دارد. اگر چه طی دهه­ های گذشته چندین بار قیمت نفت رشد چشمگیری داشته است اما شوک افت قیمت نفت در اواخر دهه هشتاد میلادی، کشورهای این ناحیه را مجبور کرده است که درباره کاهش وابستگی بیش از اندازه خود به صنعت نفت و سایر صنایع تجدیدناپذیر فسیلی بیاندیشند. برای این منظور به توسعه منابع انسانی، ایجاد بخش­ های متنوع دیگر مانند بخش خدمات و اتخاذ استراتژی بازسازی اقتصادی مبتنی بر بازار آزاد پرداخته­ اند.

با توجه به این که مدیریت منابع انسانی بسته به زمینه ویژه (Context-specific) است، باید انتظار داشت که در سیستم­ های مدیریت منابع انسانی بین کشورهای خاورمیانه­ ای گوناگونی­ ها و تفاوت­ هایی وجود دارد. مهم است که مدیران از این تفاوت­ ها آگاه باشند و بدانند که استراتژی­ های مدیریت منابع انسانی به طور قابل ملاحظه­ ای از کشوری به کشوری دیگر تغییر می­کند و استراتژی­ های به کار گرفته شده در یک کشور بعضاً برای کشوری دیگر ناکارآمد و غیرمرتبط می­باشد.

در این کتاب تلاش شده است که به طور دقیق نشان داده شود که چگونه سیستم های مدیریت منابع انسانی در هر کشوری منحصر به فرد است و به طور عمیقی در زمینه­ ها و نهادهای اجتماعی- فرهنگی هر یک از این کشورها ریشه دارد. بدین ترتیب هدف کتاب این است که فهمی از پویایی­ های مدیریت منابع انسانی در کشورهای خاورمیانه برای خواننده ایجاد نماید. مقصود این است که خوانندگان نه تنها با عملکرد مدیریت منابع انسانی در این کشورها آشنا شوند بلکه آگاهی بیشتری از عوامل ملّی متنوع و منحصر به فردی که سیستم­ های متفاوت و متنوعی از مدیریت منابع انسانی را سبب می­شوند، پیدا کنند. چنین آگاهی به خواننده کمک می­کند که طبیعت زمینه­ ای مدیریت منابع انسانی در این کشورها را بهتر درک نماید.

به منظور رسیدن به هدف مقرر ،تمامی مقاله­ های کتاب حاضر تقریباً در یک چارچوب نوشته شده­ اند و موارد زیر را مورد توجه قرار می­دهند:

– پیشینه اجتماعی- اقتصادی و سیاسی مخصوص هر کشور.

– توسعه تاریخی مدیریت منابع انسانی.

– نقش و اهمیت مدیریت منابع انسانی در اکثر شرکت­های داخل کشور.

– عوامل کلیدی که رویه­ ها و خط مشی­ های مدیریت منابع انسانی را تعیین می­کند از قبیل فرهنگ ملی، نهادهای ملی، محیط پویای کسب و کار و بخش­های کسب و کار.

– تغییراتی که در عملکرد مربوط به کارکنان رخ داده است.

– عوامل آغازگری که به توسعه منابع انسانی منجر شده است.

– سناریوی مدیریت منابع انسانی.

– چالش­های اصلی که مدیریت منابع انسانی با آنها مواجه است.

– آینده مدیریت منابع انسانی در این کشورها.

فایل خلاصه کتاب را از اینجا دانلود کنید:

HRM in Middle East-Shirzad

middle_east

2 دیدگاه در “مدیریت منابع انسانی در خاور میانه

 1. از تلاش و نتیجه ای که ارائه نمودید؛ سپاسگزارم.
  نگاهی اجمالی به آن داشتم و در برنامه ام گذاشتم که حتمن مطالعه کنم.
  یکی از همکاران خارجی چند سال پیش بخشهایی از کتابی به همین مضمون به من ارائه کرده بود که عنوان آن را به خاطر نمی آورم.
  . سال انتشار این کتاب را هم می فرمایید؟
  با آرزوی موفقیت
  احمدی پور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *