آزمون آینه: مدیریت خویشتن

معمولا سازمان ها مسیر شغلی مناسب افراد را مدیریت نمی کنند. کارکنان دانشی موظفند خودشان جایگاه مطلوبشان راتعیین کنند، در زمان مناسب تغییرات لازم را اعمال نمایند و خود را در طول مدت زندگی کاریشان ، بهره ور نگه دارند. برای تحقق این امر، هر فرد لازم است علاوه بر شناخت خویش و نیز نقاط قوت و ضعف خود، بداند که چگونه می آموزد، ارزش های خویش را بشناسد و بداند که در چه حوزه ای و چگونه می تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد. بیشتر افراد تصور می کنند که حوزه ای که در آن قوت یا ضعف دارند را می شناسند ولی غالبا اشتباه می کنند. در طول تاریخ، هر فردی با توجه به شرایطی که در آن زندگی می کرده مسیر آینده خویش را تعیین می نمود. اما در شرایط کنونی افراد دارای حق انتخاب هستند و هر فرد برای دانستن این که درچه حوزه ای موفق می شود لازم است بر توانمندی های خویشتن احاطه یابد.

این شناخت از طریق تحلیل بازخورها قابل حصول خواهد بود.  به این صورت که بعد از این که هر تصمیم کلیدی گرفته شد یا اقدامی کلیدی انجام گردید، نتایج مورد انتظار از آن نوشته شده و 9 تا 21 ماه بعد دوباره به آن مراجعه شود. مقایسه نتایج واقعی به دست آمده با انتظارت قبلی میتواند بازخور خوبی باشد که ما را به شناخت رهنمون سازد. نتایج تحلیل بازخورها را می توان به صورت زیر بر شمرد:

  • تمرکز بر نقاط قوت
  • تلاش برای بهبود نقاط قوت
  • درک این مسئله که داشتن هوش در برخی زمینه ها الزاما جایگزین مهارت های لازم برای انجام آن کارها نخواهد شد و برای هر کاری باید مهارت ها و دانش مورد نیاز آن را آموخت.
  • لزوم توجه به اخلاقیات و ایجاد روابط مناسب با دیگران

علاوه بر این موارد با تحلیل بازخورها می توان فهمید که در چه حوزه هایی نباید وارد شد. در واقع ارتقاء از سطح پایین به سطح متوسط در افراد مستلزم صرف انرژی بیشتری است تا ارتقاء از سطح خوب به عالی. در حالی که افراد وسازمان ها غالبا در تلاشند که هدف اول را محقق نمایند. مانند نقاط قوت هر فرد که خاص وی است، شیوه ای که هر فرد باید در پیش گیرد نیز متفاوت خواهد بود. با تحلیل بازخورها علاوه بر نقاط قوت، شیوه های بهینه ی انجام کار نیز برای هر فرد آشکار خواهد شد. هر فرد شیوه ی متفاوتی برای آموختن دارد. برخی با نوشتن، برخی با شنیدن، برخی با انجام دادن و … می آموزند. دانستن این مسئله نیز می تواند در مدیریت بر خود نقش مهمی داشته باشد.

هم چنین سوالات دیگری هم وجود داردکه با دانستن آنها عملکرد فردی ارتقاء خواهد یافت. این که:

  • با دیگران بهتر کار می کنم یا به تنهایی؟
  • به عنوان مدیر بهتر عمل می کنم یا زیر دست؟
  • توان تصمیم گیری بهتری دارم یا توان مشاوره؟
  • تحت شرایط استرس عملکرد بهتری دارم یا در شرایط کاملا مشخص و قابل پیش بینی؟
  • در سازمان های بزرگ موفق تر هستم یا سازمان های کوچک؟

و با پاسخ به این سوالات این نکته را باید همواره مد نظر قرار داد که سعی نکنید خود را تغییر دهید که موفق نخواهید شد. تنها تلاش کنید که روشی که طبق آن عمل می کنید را بهبود دهید.

برای مدیریت بر خود ناگزیر از شناخت ارزش های خود هستید.  ارزش ها، اخلاقیات را نیز در بر دارند. برای درک اخلاق مطلوب هر فرد آزمون ساده ای موسوم به ” آزمون آینه” وجود دارد و به این صورت است که:     می خواهم فردی که صبح در آینه می بینم، چگونه فردی باشد؟ اخلاقیات همان طور که گفته شد، بخشی از سیستم ارزشی هر فرد یا سازمان است. کار کردن در سازمانی با سیستم ارزشی غیر قابل قبول یا ناسازگار با سیستم ارزشی فرد سبب نا امیدی فرد و عملکرد ضعیف وی خواهد شد. در برخی شرایط، تعارضی بین توانایی های فرد و ارزش های وی پیش می آید. آن چه که فرد به خوبی انجام می دهد و ازعهده ی انجام آن بر می آید، ممکن است لزوما با سیستم ارزشی وی تناسب نداشته باشد. در این شرایط کار آن قدرارزشمند نیست که فرد زندگی(یا بخشی از زندگی) خود را وقف آن کند. برای مدیریت موثر بر خود، لازم است که تعیین شود هر فرد به کجا تعلق دارد و یا در واقع به کجا تعلق ندارد. موسیقی، ریاضی، هنر، مهندسی و … مواردی هستند که هر فرد باید مشخص کند که آیا متعلق به این حوزه ها هست یا نیست.

مسیرهای شغلی موفقیت آمیز، مسیرهایی برنامه ریزی شده و از پیش تعیین شده نیستند، بلکه آنها به واسطه شناخت افراد از توانایی هایشان، شیوه انجام کار، ارزش ها و تعلق به جایی صحیح شکل گرفته اند.

برگرفته از:

Peter Drucker , Managing Oneself , Harvard Business Review,1999

3 دیدگاه در “آزمون آینه: مدیریت خویشتن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *