نرون های آیینه ای و جنسیت

Friends series - detail of two teenage girls, one comforts and regrets another

Friends series – detail of two teenage girls, one comforts and regrets another

مطالعات رفتاری نشان می­دهد که زنان اغلب در انجام کارهای احساسی از مردان بهتر عمل می­کنند. به عنوان نمونه مطالعات بسیاری نشان می­دهد که زنان در رمزگشایی نشانه­های احساسی غیر کلامی، مزیت دارند. همچنین زنان در برانگیختگی عاطفی و بروز احساس نسبت به مردان عملکرد بهتری دارند. این یافته­ها موافق با یافته­های دیگری درباره برخی اختلالات روانی مانند اوتیسم و شخصیت ضد اجتماعی است که در بین مردان شایع­تر از زنان می­باشد. این بیماری­ها عمدتاً با فقدان همدلی در شخص همراه است.

بارون کوهن استدلال می­کند که تمامی ویژگی­های افراد را می­توان بر حسب دو بعد تقسیم بندی کرد: «همدلی»(Empathy) و «سازماندهی»(Systemizing) . همدلی به فرد امکان می­دهد که رفتار شخص دیگر را پیش بینی کند و احساسات دیگران را ملاحظه و مراعات نماید. سازمان­دهی مستلزم فهم نظام­های قانون­مند و قاعده محور و توجه به جزئیات است.

مغزجنس نر به سوی سازمان­دهی(S>E) و مغز جنس ماده به سوی همدلی(E>S)  متمایل است. اگر چه نه تمامی مردان «مغز نر» و نه تمامی زنان «مغز ماده» دارند. مطالعات پرسشنامه­ای نشان می­دهد که این تفاوت به طور واقعی وجود دارد.

آیا این تفاوت صرفاً یک توصیف برای رفتار زنان و مردان است و یا واقعاً مکانیزم­های زیربنایی عصب شناختی متفاوتی در زنان و مردان وجود دارد؟

تصویربرداری­های مغزی نشان می­دهد که در ارتباط اجتماعی که با احساسات همراه است، فعالیت سیستم نرون­های آیینه­ای در بین زنان و مردان متفاوت است. تصویربرداری عصبی نشان می­دهد که ابراز احساس بیشتر در زنان و انطباق بدنی بیشتر آنها در مراودات احساسی، با فعالیت بیشتر سیستم نرون­های آئینه­ای همراه است. آمار نشان می­دهد که احتمال ابتلا به اوتیسم در پسرها چهار برابر دخترهاست و احتمال بروز بیماری آسپرگر در آنها ده برابر بیشتر از دخترهاست. (بیماری آسپرگر بیماری از طیف اختلال اوتیسمی می­باشد.) خصوصیات عصب شناختی افرادی با این اختلالات نشان می­دهد که آنها دارای افراطی­ترین گونه مغز «نر» هستند.

«مغز نر نمونه!» وقتی که به ذهن خوانی می­پردازد هیچ نشانه­ای از خود بروز نمی­دهد و مدار مربوط به حس همدلی در این مغز، بهت زده و گیج باقی می­ماند. افراطی­ترین نمونه مغز «ماده» برعکس در زمینه همدلی و درک احساسات و افکار دیگران بی­نظیر و برجسته است. در آزمون بارون کوهن که در خصوص دریافتن احساسات دیگری فقط از طریق چشمانش است، معمولاً زن­ها بیشتر از مردها امتیاز می­آورند. اما وقتی که موضوع تفکر سازمان یافته و منظم به میان می­آید، «مغز نر» بهتر از «مغز ماده» عمل می­کند.

بارون کوهن می­گوید: بهترین الگو این است که مغزی «متعادل» داشته باشیم. مغزی که در هر دو زمینه همدلی و سازماندهی قدرتمند باشد. برای مثال، پزشکی که از هر دو مهارت مذکور بهره­مند باشد می­تواند هم بیماری را با دقت تشخیص دهد و هم روش درمانی و مؤثری را ارائه کند و در عین حال بیمار نیز احساس می­کند شنیده می­شود، درک می­شود و دلسوزانه با او رفتار می­شود.

منابع:

Schulte- Ruther Martin & et al, Gender differences in brain networks supporting empathy, NeuroImage, 2008, 42: 393- 403

گلمن دانیل، هوش اجتماعی، ترجمه حمیدرضا بلوچ، نشر رخ مهتاب، چاپ دوم،1391

empathy

8 دیدگاه در “نرون های آیینه ای و جنسیت

 1. بازپینگ: گزاره‌ها » لینک‌های هفته (124)

 2. تو بحث آماري MBTI در نمونه آماري جامعه آمريكا من خوندم كه در زنان حدود دو سوم داراي كاركرد Feeling هستند و تنها حدود يك سوم داراي كاركرد Thinking هستند ، در صورتي كه اين فراوني نسبت در مردان جامعه آمريكا برعكس هست. يعني فراواني Thinking دو سوم و Feeling تنها يك سوم.

  يه جورايي اين مطلب شما هم جناب دكتر شيرزاد با اين آمار منطبق هستش

 3. باسلام و عرض ادب. بعد از مدتي دوري از دنياي مجازي با مراجعه به هر دو وبلاگ شما لذت بردم.مطالب جالب و مفيدي است. براي شما آرزوي موفقيت و سلامتي دارم.

 4. سلام

  خیلی جالب بود دکتر.
  ممنون
  دکتر من متوجه این جمله شما نشدم
  “در آزمون بارون کوهن که در خصوص دریافتن احساسات دیگری فقط از طریق چشمانش است، معمولاً زن­ها بیشتر از مردها امتیاز می­آورند.”
  منظورتون از “از طریق چشم” چیه؟ یعنی بدون تصویربرداری مغزی؟

 5. سلام دکتر
  مرز متمایزسازی بین زن و مرد بر اساس آزمون بارون کوهی برای خودم بسیار جالب و جذاب بود.
  میشه آزمون رو دید یا اگر میشه آزمون رو تست کرد ؟
  سپاسگزارم.

 6. بازپینگ: سمینار مدیریت شناختی در پنجمین کنفرانس بین المللی علوم شناختی | سراپا گوش

 7. دکتر جان سلام
  مطالب جالبی بود.یه سوال مردانی که احساساتی شبیه زنان دارند در این تست مشخص می شود؟ و علت چیست؟
  یه درخواست: نمونه تست را می توان دید یا انجام داد؟
  با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *