چرا تغییر دردناک است؟

Headache

چرا افراد در برابر تغییر سرسختانه مقاومت می­کنند حتی اگر این تغییر مورد علاقه آنها باشد؟ با توجه به کارکرد مغز انسان دو پاسخ برای این سؤال وجود دارد:

 اول ، طبیعت حافظه انسان به ویژه حافظه کاری(حافظه اجرایی) و ارتباط آن با توجه آگاهانه منشأ این مقاومت است. حافظه کاری کوتاه مدت که در قشر پیش پیشانی قرار دارد ناحیه­ای از مغز است که در اینجا ابتدا ادراک و ایده­ها با سایر داده­ها و اطلاعات مقایسه می­شوند. این ناحیه وقتی درگیر می­شود که افراد با چیزی جدید و تازه مواجه می­شوند. این بخش از مغز در مقایسه با سایر بخش­ها انرژی بیشتری مصرف می­کند و تنها می­تواند در یک زمان تعداد اندکی از داده­ها را پردازش و نگهداری نماید و به سادگی خسته می­شود. از طرف دیگر مرکز عادت مغز قرار دارد، این بخش از مغز که در درون سیستم لیمبیک قرار دارد،  هسته بَزالیس نام دارد. که در فعالیت­های آشنا و معمولی و بدون هیچ توجه آگاهانه­ای به کار می­افتد. اینجا محلی است که شبکه­های عصبی مربوط به عادتهای پابرجا شکل می­گیرد و نگهداری می­شود. این ناحیه در مقایسه با حافظه کاری برای انجام وظیفه به انرژی کمتری نیاز دارد. هر نوع فعالیت تکراری که تا اندازه­ای به شکل یک عادت تبدیل می­شود به این مرکز از مغز فرستاده می­شود و انجام این نوع فعالیت­ها، قشر پیش پیشانی و حافظه کاری را از پردازش فارغ می­کند. بدین ترتیب سعی برای تغییر در عادتهایی که در مغز انسانها به طور محکمی عصب کشی شده­اند به تلاش زیادی نیاز دارد و نیازمند صرف توجه از طرف فرد می­باشد. که چنین چیزی برای اغلب افراد احساس ناخوشایندی ایجاد می­کند بنابراین آنها می­خواهند از تغییر پرهیز کنند.

دوم، تفاوت بین انتظارات افراد با واقعیت است که منجر به شکل گیری مکانیزم کشف خطا در مغز می­شود. وقتی به فردی خوردنی داده می­شود و گمان می­کند که این خوردنی شیرین است ولی وقتی آن را مزه می­کند متوجه می­شود که ترش یا شور است مغز امواج بسیار قوی را که انرژی زیادی صرف می­کند از خود ارسال می­کند که در تصویربرداری مغزی بصورت انفجاری از نور دیده می­شود. این تفاوت درک شده بین انتظار شخص و واقعیت منشأ بروز چنین اتفاقی است. این امواج خطا در بخشی از مغز ایجاد می­شود که قشر چشمخانه­ای پیشانی (اوربیتوفرانتال) نام دارد. این ناحیه در بالای چشم­ها قرار دارد و به بادامه (آمیگدال) متصل است. مدار ترس در مغز آدمی در بادامه قرار دارد نواحی بادامه و اوربیتوفرانتال از قدیمی ترین بخش­های مغز پستانداران هستند که در مسیر تکامل باقی مانده­اند. بنابراین امواج کشف خطا که به سوی بادامه می­رود سبب می­شود که افراد هیجانی شوند و بطور ناخودآگاهی عمل نمایند به تعبیر دیگر در این وضعیت غریزه حیوانی غلبه می­کند! بدین ترتیب تلاش برای تغییر هر نوع رفتاری در دیگران حتی با بهترین توجیه­های ممکن سبب احساس و تجربه ناخوشایندی در آنها می­شود. مغز آنها پیام­های قوی ارسال می­کند که چیزی در اینجا نادرست  است و در چنین وضعیتی، ظرفیت مغزی برای انجام تفکر بالاتر، کاهش می­یابد. پس تغییر دردناک است!

منبع:

Schawartz Jeffrey and Gaito Pablo, That’s the way we used to Do things around here, strategy + business, Issue 62, spring 2011

4392137_l3

8 دیدگاه در “چرا تغییر دردناک است؟

  1. یعنی حتی اگر هیجان مثبت را به تغییر رفتار اضافه کنیم بازهم تغییر دردناک باقی می ماند و به راحتی نمیتوان تغییر نمیکرد میشه یه کم بیشتر توضیح بفرمایید.

  2. بازپینگ: گزاره‌ها » لینک‌های هفته (۱۲1)

    • تغییر یعنی کارهای را نکنیم و کارهایی را بکنیم،فکرهایی را نکنیم و فکرهایی را بکنیم،بینش ها و نگرشهایی را با بینشها و نگرشهایی جدید عوض کنیم! ببینید این کارها،فکرها،بینشها و نگرشها که هم اکنون داریم در حافظه بلند مدت،مرکز عادت و سیستم پاداش مغز ما ارتباطات و شبکه های عصبی پایدار و مستحکمی ایجاد کرده است.به قول عصب شناسان دیگر نرونها به طور سیناپسی و شیمیایی با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنند بلکه به طور به هم پیوسته ای یک ساختار و شبکه عصبی ایجاد کرده اند.ما می توانیم عادات جدیدی در خود ایجاد کنیم البته و صد البته که می توانیم اگر چه شاید ایجاد ساختار های جدید عصبی از ما انرژی و زمان زیادی ببرد البته فراموش نکنید که ساختارهای عصبی موجود هم به راحتی و با صرف انرژی کمی فعال می شوندوعاداتی هم که امروز داریم یک روزی با یک هیجانات مثبتی همراه بوده است و احساس مثبت ناخودآگاه ما از انجام آنها سیستم پاداش مغزی ما را خشنود می کند!!

  3. سلام دکتر
    این قضیه تا چه زمانی طول می کشد؟
    چطور می شود سریعتر از این مسئله عبور کرد تا ماندگاری نداشته باشد؟

  4. با سلام من باید یک تحقیق انجام بدم با موضوع:روش بروز مقاومت مستقیم و غیر مستقیم برای یک تغییر را بررسی بکنید؟ ممنون میشم مطلبی برام بفرشتید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *