شکست ناشی از موفقیت های قبلی!

“هیچ مساله ای حل نمی شود مگر این که در سطح جدیدی، مساله جدیدی را ایجاد می کند.”

ابتدا قبل از این که منظورم را توضیح بدهم این مطلب کوتاه ازچارلز هندی(CHARLES HANDY) را بخوانید:

“تولید صنعتی مبتنی بر   “Just- in- time) “JIT) در ژاپن ابداع و مورد استفاده قرار گرفت ، ولی به زودی در همه جای دنیا مورد اقتباس واقع شد.وقتی درباره “JIT” فکر می کنید می بینید که “جریان مستمر مواد به درب کارخانه در زمان مورد نیاز” امری بدیهی به نظر می رسد. با تحویل به موقع مواد، در واقع تمام هزینه های انبار و انبار داری و موجودی کالا را حذف می کنید. گیریم که بخشی از هزینه های انبار داری و موجودی کالا را به گردن شرکت های تامین کننده آنها انداختید، یا اصلا همه این گونه هزینه ها را حذف کردید، به شرط این که رسیدن سر وقت کامیون های پر از بار تضمین شود. خوب که چه بشود؟متاسفانه این ایده دردسرآفرین شده است! و کامیون های حمل و نقل مواد، هم اکنون تمامی آزاد راههای حول و حوش توکیو را اشغال کرده و ترافیک سنگینی ایجاد کرده اند،که در واقع به این معناست که نظریه کاملا سر وقت-JIT – در برابر کاملا خیلی دیر-just-too-late) –JLT) عقب نشینی کرده است! هزینه ترافیک های سنگین دارد از هزینه های انبار، انبارداری و نگهداری موجودی کالا بیشتر می شود، در حالی که به دیگر خسارت های زیست محیطی ناشی از گاز های آلاینده اگزوزهای آن همه کامیون هم اشاره نمی کنیم.هرچند شیوه JIT خوب است ولی زیادی آن هم دردسرآفرین می شود!!

همه ما دوست داشتیم که در رفاه باشیم، ماشین شخصی،خانه شخصی،ویلای شخصی و … . چه کسی هست که اینها را دوست نداشته باشد؟! خب الان که بسیاری ماشین شخصی داریم تازه چند تا هم داریم! داشتیم فکر میکردیم که به رفاه رسیده ایم ولی ترافیک، دود و آلودگی صوتی از راه آمدند و برای ما مساله های جدیدی درست کردند. حالا دیگر مساله ما داشتن ماشین شخصی نیست بلکه اکنون مساله ما پیدا کردن جای پارک مناسب، یافتن مسیر خلوت برای رسیدن به مقصد، کاهش ترافیک شهری و کاهش آلودگی ناشی از مصرف سوخت می باشند.

خب چه کنیم؟ به دنبال رفاه نباشیم؟! یا اصلا بنشینیم و هیچ مساله ای را حل نکنیم چون مساله هایی جدیدتر درست می شود؟ نه! اصلا منظورم این نیست!

بگذارید کمی بیشتر توضیح دهم. بهداشت، تغذیه مناسب و خانه شخصی مناسب برای ما رفاه آورد و رفاه خواهد آورد اما حالا دیگر مساله های ما اینها نیستند! بلکه اکنون مساله های جدیدی به وجود آمده اند: تولید زیاد زباله، جمع آوری و دفع زباله های میلیون تنی در هر روز!! مصرف زیاد منابع طبیعی و تخریب روزافزون جنگل ها! مصرف بی رویه آب ، و مصرف زیاد انواع انرژی های فسیلی. حالا باید برای دفع و بازیافت مناسب زباله هایمان فکر کنیم. خب ،البته که فکر هم می کنیم! اما با کمبود آب چه می کنیم؟! با خساراتی که به محیط زیست وارد کرده ایم، چه می کنیم؟ خب ، البته که برای آنها هم فکرهایی می کنیم! برای شیوع بیماریهای تنفسی ناشی از آلودگی هوا چه می کنیم؟!

می دانید می خواهم چه بگویم؟

به قول نظریه پردازان سیستمی ” ما دچار شکست ناشی از موفقیت های قبلی خود شده ایم!!!”

من این جمله خردمندانه را بسیار دوست دارم و با آن زندگی می کنم!!

راستی در زندگی هر روزه و زندگی سازمانی خودتان تا به حال چقدر با این مساله برخورد کرده اید؟

13 دیدگاه در “شکست ناشی از موفقیت های قبلی!

 1. سلام دکتر
  مطلب شما بسیار ارزنده و سزاوار است
  اما یادمان باشد که نوع شکست ها را باید در شرایط محیطی کنکاش کرد و برای اینکه شکست ها تکرار نشود باید بازنگری و نوآوری کرد
  استفاده کردم

 2. بازپینگ: گزاره‌ها » لینک‌های هفته (۱۱4)

 3. با سلام
  اين پست شما من را ياد صحبت استادي انداخت كه ميقرمايند درايران عدالت آموزشي برقرار نيست و دانش آموز تهراني درمقايسه بادانش آموز روستايي داراي امكانات زيادي است ، البته من با اين مطلب مخالفم چون درمقايسه امكانات ،آلودگي صوتي، ترافيك، دوري مسير ….را ميبايست لحاظ كنيم.ودر صورت داشتن ديد سيستمي چه بسا ما در محروميت بيشتري به سر بريم.بيشتر كه فكرميكنم ميبينم توي خيلي از جنبه هاي زندگي ما اين اصل برقراره .

 4. با سلام و عرض ادب
  درست میفرمایید شما. به مطلب خیلی خوبی اشاره کردید، اما چه باید کرد؟
  اما یه موضوعی به ذهن من میرسه، جدا از محدودیت های اجتماعی، اگر انسان ن برای رسیدن به آرامش و خوش بودن از ابزار کمک نگیرد موفق تر است…
  همچنین آلودگی هوا، ترافیک های داخل شهری، آرامش نداشتن در محیط کار، تورم جامعهف
  و موضوع دیگر اینکه متاسفانه همه برای رسیدن به محل کار خود باید مسافت زیادی را طی کنند. ای کاش در گزینش انتخاب کار نزدیک بودن محل کار و منزل مهم بود…
  مهم اینه در تهران ادم هایی هستند که پول و درآمد دارند ولی آخر هفته برای فرار از ترافیک در منزل استراحت می کنند…
  من یادمه کوچیکتر که بودم بابا یه پیکان داشت و کارمند بود…اما هرسال مسافرت های خارج از شهر می رفتیم و با کمترین امکانات خوش می گذروندیم…
  اما در سال های اخیر ماشینش مدل بالاتر که رفت، شغل دوم هم داشت و درآمد بالاتری هم داشت، واقعیت اینه مسافرت ها کمتر شد…
  به امید روزی که این مشکلات حل شود.
  یعنی می شه؟؟؟

 5. سلام
  از وب دکتر شیری با شما لینک شدم .
  دکتر جان
  در مورد تعارض ها یک مطلب بگذار ….تعارض گرایش گرایش ……تعارض گرایش دافعه ….تعارض دافعه دافعه ……بعضی وقتها تو تصمیم گیری بین بد و بدتر قرار می گیریم ….یا خوب و خوبتر …..از دانش شما استفاده خواهیم کرد. ممنون

 6. در هر سطح از آگاهی که باشیم اتفاقات همان سطح به وقوع می پیوندد، بدین سان زمانی که مسئله ای حل شود سطح آگاهی تغییر خواهد یافت و اتفاقات مختص سطح جدید آگاهی مسائل جدید را به دنبال خواهد داشت.

  • جمله “در هر سطح از آگاهی که باشیم اتفاقات همان سطح به وقوع می پیوندد” از فرمایشات پرفسور یونگ،روانکاو شهیر سوییسی،می باشد.

 7. ما دچار شکست ناشی از موفقیت های قبلی خود شده ایم!!!

  ما دچار شکست ناشی از موفقیت های قبلی خود شده ایم!!!
  ….
  ما ما ما دچار دچاردچار شکست شکست شکست ناشی ناشی ناشی از از از موفقیت های موفقیت های موفقیت های قبلی قبلی قبلی خود خود خود شده ایم!!!شده ایم!!!شده ایم!!!

 8. باسلام. از طريق سايت دكتر شيري با شما آشنا شدم. ميخواستم شما را لينك كنم كه راحت تر بتونم سربزنم ولي نمي دونستم به چه اسمي .ممنون ميشم بفرماييد.

 9. سلام جناب آقای دکتر شیرزاد
  در مورد مطلب ابتدایی شما دربارهJITمیتوان به مزایای آن اشاره نمود که عبارت است از:
  1- کاهش میزان موجودی
  2- کاهش فضای مورد نیاز
  3- افزایش کیفیت و کاهش دوباره کاری
  4- کاهش زمان تاخیر ساخت
  5- افزایش بهره وری و…
  ولی هر کار مثبتی بالا خره یکسری مشکلات را هم به همراه دارد.مثلا اگر دارویی استفاده می کنیم قطعا علاوه بر خاصیت شفا بخش دارو عوارضی هم برای ما ایجاد میشود ولی این عوارض نباید جلوی ما را برای نخوردن دارو بگیرد.
  اینکه ما دچار شکست ناشی از موفقیت های قبلی خودمان هستیم جمله بسیار زیبایی است ولی اگر ما خوب برنامه ریزی کنیم و دائما در حال برنامه ریزی برای آینده باشیم میتوانیم این شکست ها را به راحتی کنترل کنیم.نباید اینگونه فکر کرد که چون داروی سردرد دارای عوارضی است که به کبد و کلیه آسیب میزند پس باید سردرد را تحمل کرد.یا اگر JITباعث شده که ترافیک ایجاد شود JLT را پیشنهاد دهد،کشور ژاپن باید به فکر ایجاد اتوبان های بزرگتر یا خیابانهای بیشتر باشد تا بتواند سیستم را کنترل کند .
  به نظر من سیستمی موفق است که با سرعت رو به جلو حرکت کند و باعث شود سیستمهای دیگر نیز مجبور به حرکت شوند تا شکست حاصل نشود.اگر مدیریت مناسب با برنامه ریزی در سیستمها وجود داشته باشد و هماهنگی بین سیستمها بیشتر شود یا شکست حاصل نمی شود یا کمتر احساس این شکست به ما دست میدهد.
  با تشکر از مطلب زیباتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *