1391/07/06

درد درد است، فرقی نمی کند!

پژوهش­‌های اخیر دانش عصب‌شناسی نشان می­‌دهد که تجربه سوزش حاصل از درد اجتماعی همانند سوزش حاصل از درد بدنی است و در مغز در هر دو حالت، نواحی یکسانی فعال می­شوند بدین ترتیب درد، درد است چه اجتماعی باشد چه بدنی!
1391/09/07

یادگیری ماندگار و نقش هیجان

یادگیری در لایه­‌های پیچیده بسیاری رخ می­دهد که هیجان یکی از مهم­ترین تنظیم کننده‌­های آن در شکل دهی حافظه می­‌باشد. معلوم شده است که هیجان منجر به فعالیت ناحیه­‌ای از مغز به نام بادامه (آمیگدال) می­‌شود که دقیقاً و مستقیم در جلوی هیپوکامپ قرار دارد و می­تواند به هیپوکامپ خبر دهد که یک رویداد ویژه، مهم است و بدین ترتیب با ارسال امواج به هیپوکامپ، اثربخشی رمزگذاری برای این رویداد خاص را افزایش می‌­دهد.
1391/09/12

نورون های آیینه ای،همدلی و سرایت احساسی

سیستم نورون­های آیینه‌­ای به ما امکان می­‌دهد که صرفا با مشاهده رفتار دیگران،یاد بگیریم، مقاصد افراد را بفهمیم، پیام­‌های بدنی و اظهارات صورتی آنها را متوجه شویم و به طور خودکار و ناخودآگاه آنها را درک کنیم و با آنها همدلی نماییم.
1391/10/02

وقتی که پیش بینی های دوپامین درست از آب درمی‌آید!!

دوپامین در هسته تمایلات و نیازهای حیاتی ما قرار دارد و دوپامین است که انگیزه لازم را برای انجام هر کاری در ما ایجاد می‌کند. این مکانیزم در مرکز پاداش مغز بدوی، میلیون‌ها سال است که آنجا قرار گرفته و تغییر نکرده است. موش‌ها، انسان‌ها—درواقع همه پستانداران—در این مورد بسیار شبیه به هم هستند.پشت بسیاری از تمایلات ما دوپامین قرار دارد.